Ravenloft

Ravenloft

Ben, Strahd, Barovia Lordu…

Hem güçlü Hem kötü

Siz Cullenlere vampir mi diyorsunuz? Birde Strahd’ı deneyin!

Gücün ve Kötülüğün Simgesi Strahd Barovia’ın hikayesinini girişi bile tüyler ürpertici.

Alacakaranlık’tan Evernight Akademisi’ne Vampir Günlükleri’nden Vampir Akademisi’ne kadar pek çok yerde hayranlık duyduğunuz evcil vejeteryan kan emicilerinize karşı Ravenloft, gerçek bir vampir öyküsü…Uzun zamandır unuttuk vampirlerin aslında kötü olduklarını. Twilight’taki Aro bile gözümüze kötü gelmemeye başlamıştı. Vampir Akademisi’ndeki Dragomirlerin zenginliği, gücü, yakışıklı / güzel oluşları okurları kan içtikleri gerçeğinden uzaklaştırıp güzeller diye vampirleri sevmeye itmişti. Evernight’ı okurken günde bir doz bardaktan kan içen ölerek değil doğarak yeti kazanan vampirçikleri okurken kelime dağarcığımdan kan gelmişti.

Fakat Ravenloft…

Fantastiğin ustaları ellerine kalemi alıp sizin vampirler evcilleşmeden önce onların nasıl olduğunun hikayesini yüz yıldan fazla zamandır yazsa da tüm vampir serileri arasında en kalitelisi bana niyeyse her zaman Ravenloft gibi gelmiştir.

İlk kez 1991de yazılmaya başlayan, 1993te Zindan ve Ejderha gibi masa üstü (diğer değişle RPG) oyunlarına dayanan Ravenloft efsanesi, Barovia topraklarının eşsiz hükümdarı Lord Strahd’ın benliğini kara büyüye satıp gücüne güç katmasıyla başlar.

İntikam hırs kan… nereden geldiği belli olmayan sisler toprakların etrafını sardı ve Barovia Strahd’ın hapishanesi oldu.

2003ten beri fantastik kitapları kendi bildiğim gibi yorumladığımdan ister istemez detay verdiğim zamanlar olduğunu biliyorsunuz.
Ravenloft Lordu Strahd’ın Barovia’daki hayatını spoil vermemeye gayret ederek anlatmaya çalışayım size:

Strahd’ın hikayesinde benim en sevdiğim şey işin espri kısmı. İronik şekilde Ravenloft topraklarına girip çıkabilen tek kişiler Çingeneler.

Vampirin neye benzediğini unutanınız varsa ve Ravenloft gibi gerçek bir Vampir Kitabı Serisi okumak isterseniz seriye kesinlikle Sislerin Vampiri’ni okuyarak başlayın.
Kardeşinin sevgilisine aşık olan, bu uğurda en yakın arkadaşından kardeşine kadar pek çok kişiyi öldüren Ravenloft Lordu Strahd.

Işığa çıkamıyor, aynada yansıması gözükmüyor, hayvan formuna ve sise dönüşebiliyor, dinlenmesi durması ve soluklanması gerekiyor.

Ne Edward kadar yakışıklı ne Damon ve Stephan Salvatore kardeşler kadar karizmatik ne de Rose gibi güzel. Ravenloft Barovia Lordu Strahd kötü, acımasız, yırtıcı ve narsist tavrıyla gerçek bir vampir.

Toksik erkeklerin moda olduğu son yıllar için muhteşem katıksız bir kötülük okumak istiyorsanız Ravenloft Serisi tam size göre.

Ravenloft Serisi Okuma Sırasına gelirsek;Az önce bahsettiğim gibi öncelikle Sislerin Vampiri‘nden başlamalısınız.Gördüğünüz gibi 1991 yılında çıkan, Ravenloft Serisinin ilk kitabı olan Sislerin Vampiri Christie Golden tarafından yazılmış.

Ve 2. Kitap Ben, Sthard – Bir Vampirin Anıları olmalı.

Ravenloft Serisinin 3. kitabı Ben, Strahd – Azalin’le Savaş‘tırRavenloft Serisinin 2. ve 3. kitapları P.N. Elrod tarafından yazıldı.

Bu noktadan sonra Ravenloft okumak isteyenler için biraz Ejderha Mızrağı serisi bilgisi gerekecek çünkü Ravenloft’un 4. Kitabı Kara Gül Şövalyesi Dragon Lance/Ejderha Mızrağı Serisinden tanıdığımız Kara Gül Şövalyesi’nin Ravenloft’a gelmesiyle ilgili.


Aynı Şekilde Ravenloft’un 5. Kitabı Kara Gül Şövalyesi’nin Laneti de bu karakterden devam eder.

Buraya kadar peş peşe okuduğumuz Ravenloft Serisinde 6. kitap Ölülerin Kralı ve 7. Kitap Ölüler Şehrinin Efendisi‘ni tek kitapmış gibi okuyabilirsiniz.
Ravenloft Serisi 6. Kitap Ölüler Kralı ve Ravenloft Serisi 7. Kitap Ölüler Şehrinin Efendisi, Ravenloft’u takıntı haline getirmiş Azalin’in diyardaki şeytanca maceralarını anlatır.


Bu kitaplar Gene DeWeese tarafından yazılmıştır.

Geldik Ravenloft Serisi 8. Kitap Ölülerin Dansı‘na. Bu kitap da Ravenloft Serisinin ilk kitabı Sislerin Vampiri gibi Christie Golden tarafından yazıldı.
Ravenloft nehirlerinde özgürce dolaşan büyülü bir gemide çalışan Larissa Karayele adlı dansçının hikayesini anlatır.

Ravenloft Serisinin 9. kitabı Şeytanla Uyumak Ravenloft Lordlarından Donskoy ile evlenip çocuğunu taşıyan Marguerite’nin hikayesini anlatıyor. Ravenloft Serinin 9. Kitabı Şeytanla Uyumak Andria Cardarelle tarafından yazıldı.

Ravenloft Serisi 10. Kitap Çürüme Alimi sevdiği kadını kaybeden ve Şeytani bir kadın tarafından Ravenloft’ta sonuna yürüyen bir adamı anlatıyor.


Tanya Huff Ravenlotf’a kadınların da hükmederken nasıl şeytani olabileceklerini gösteren tüyler ürpertici bir hikaye yazmış.

Ravenloft Serisinin 11. Kitabı Karanlık Ruhlar Gobleni Yetiştiği manastırın dışındaki dünyayı ve goblenlerden korkmamayı öğrenmek isteyen bir yetimin hikayesi. Karanlık Ruhlar Gobleni kitabını okurken “sen önce kendini keşfet, saf” demiştim ancak hiç de saf biri olmadığını da söylemeliyim Elaine Bergstrom’un yazdığı karakterin.

Ravenloft Efsaneleri, Ravenlotf Serisi geniş bir dünya ve daha anlatılacak çok hikaye var bu dünyada o yüzden yeni kitaplar çıkarsa sayfayı güncelleyeceğim. Şimdilik fantastikefsaneler.com dan gerçek vampirlerin, karanlık fantastik kitap serilerinin tanıtımından şimdilik bu kadar

Başına Buyruk EJderha Süvarisi
Süvari Lideriniz Zeynikey

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>