Dune filmi için görseller gelmeye başladı

Aralık 2020’de gösterime girmesi beklenen Dune serisinin ilk filmi için fragman ve görseller gelmeye başladı. Corona virüs salgınının bizi eve kapadığı şu günlerde Frank Herbert’in bilim kurgu roman serisinden bir iki kare görmek bize fantastik filmler için umut veriyor.

Marvel en büyük hikayesi olan Avengers ekibinin maceralarını End Game ile 2019 yılında tamamlamıştı. Star Wars serisi Skywalker’ın Yükselişi ile İmparatorluğu alt ettiği büyük hikayenin sonuna gelmişti. Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi gibi büyük gişe yapan kitap uyarlaması seri filmler de uzun süre önce bitmişken hikayesi eski uyarlama filmi yeni olan Dune serisi bizim için yeni bir heyecan olacak.

Pern, Dune, Vakıf gibi serilere alışık olan eski nesil fantastik kitap okurlarının heyecanla beklediğine eminim bu seriyi.

Dune’un konusuna kısaca değinecek olursak;

Upuzak bir gelecekte Paul Atreides’in ailesi ile birlikte Arrakis adlı çöl gezegenindeki yaşantısını konu alır. Böyle yavan yazdığıma bakmayın Dune pek çok eleştirmen için Yüzüklerin Efendisi serisi ile aşık atabilecek tek seri olarak gösterilir. Neyse işte Galaksideki gezegenler feodal yapıya sahip aileler tarafından yönetilmekte. Arrakis çok değerli “baharat” adlı maddenin tek kaynağıdır. Karabiber Tuz Paprika Köriden bahsetimiyoruz burada. Dimağınızı açan, uzun yaşam süresi veren (eh biraz safran akla geliyor burada) yıldızlar arası seyahatte gemilere yakıt olan cevher madde için rakipleri Paul’ün ailesine tuzak kurar. Harkonen ailesi Atreidesleri dağıtır dağıtmasına da dağılan ailesini bir araya getirmeye çalışan, isyan çıkarayım derken devrim başlatan bir de üstüne galaksinin tamamını değiştirme fırsatı yakalayan Paul maceradan maceraya koşar.

Minik bir kıvılcımın büyük yangınları başlatacağı Dune serisi 1965 yılında yazılan bir kitap ve daha önce bir kez sinemaya uyarlanmışlığı var. Ancak günümüz teknolojisi ve bilim kurgu farkındalığıyla çekilen yeni seriyi daha bir merak ediyorum doğrusu. 90larda kitaplarını okuduğum serinin kitaplarını film için tekrar kolilerden çıkarıp okumam gerekecek (acaba hangi koliye koymuştum)

Filmin baş rollerini the king den hatırlayacağımız Timothee Chalamet, Görevimiz Tehlike’nin son filmlerinde topuklu ayakkabılarına düşkünlüğüyle tanıdığımız Rebecca Ferguson, Star Wars’tan Oscar Isaac ve her nevi fantastik filmde oynamayı seven Zendaya paylaşıyor. Daha pek çok az ünlü de filmin içinde bir yerlere serpiştirilmiş.

İzlemek için can atıyorum.

Vaad ettiğim görsel ve fragmanlara gelirsek:

Heyecan Basmadı mı Dune geliyor
Bi liramı düşürdüm çöllerde Paul pozu
National Geographic Zendaya pozu
dune serisi 2020 film fragmanı ve posterleri
hala bi liramı arıyorum çöllerde ama uzun paltomla çok karizmayım pozu

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>