Alex Rider geldi ama nasıl?

Alex Rider’ın dizi olduğunu duyduğumda “aa hani şu Alex Pettyfer’in filminde oynadığı Alex Rider mı?” diye sordum. Hatırlarsınız 2006 yılında Şimşekkıran adıyla çekilmişti. Ergen İngiliz oğluşumuz Alex Rider, amcasıyla büyürken amca birden ölür. Oğluşumuz MI6 ajanı olan amcasının kariyerini vasiyette öğrenir. Sonrası alabildiğine macera.
Peki serisinin çekilmesini beklediğimiz, Ben 4 Numara gibi yapımcıların sonunu getiremediği baş rolünde Alex Pettyfer’in olduğu Alex Rider neden nihayete eremedi? Neden Alex Rider film serisi değil de bir Netflix dizisi oldu?
Eh bunu ben de merak ediyorum ve kendimce cevaplarım var. İlki Alex Pettyfer’in tam anlamıyla bir star ışığına sahip olmayışı döneminde kalması. Evet kendi çapında ünlü, atletik, taş gibi delikanlı ama yaşlandı. Daha yetişkin rollerde oynuyor, 10lu yaşlardaki (10-19) bir delikanlıyı oynayacak yaşı çoktan geçti. 15 yıl önce çekilen filmi tutsun diye bekleyen yapımcılar yaşı büyüyünce izleyici kitlesini kaybetti, Alex Rider ve Ben 4 Numara’nın modası geçti. İnsanlar artık paranormal konulu hikayeler duymak istemiyor. Yemeğine aşık vampirleri, beyin yiyen uzaylı yakışıklıları, kurt-adam kızları izlemiyor. Gençlik artık şiddet, cinsellik içeren sığ isteklerine bolca cevap veren Netflix izliyor.
Konu itibariyle pek açık saçık olmayacak diye düşündüğüm Alex Rider dizisi biz eski toprakları memnun edeceğe benziyor.


Alex Pettyfer ile Alex Rider
Netflix ile Alex Ridder

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>