©Fantastik Efsaneler bir Zeynikey tasarımıdır

  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Google+ B&W

38. TÜYAP kitap fuarı başladı

 

 

 

Bize ne!?

 

 

Son 10 yıldır tadı kaçan kitap fuarı eziyeti bu yıl da biz İstanbullularla. Değişen her unsuru bize eziyet olarak dönen kitap fuarı 2-10 kasım tarihleri arasında Beylikdüzü'nde. Daha tarihleri söylerken bile 8 günlük kısa sürede kim ne kadar kitap inceleyecek diye evhamlıyız. İmza günü kuyruklarına girmeye razı olduğumuz etkinliklerde Metrobüs kuyruklarına girmeye de razı mıyız? 

Test kitabı savaşları dershanelerin kapanmasıyla azalsa da aynı gün bebek arabalarıyla ayağımızı ezen o kalabalığa çoluk çocuk dalan ailelerle biz yayıncı, kitabevi, yayınevi sahipleri iç içe stantlara bakıyoruz. Yetmiyor, eskiden yarı fiyatına aldığımız kitapları müdavimi olduğumuz kitapçılardan sakince raflar arasında gezinerek almak varken itilerek alıyor, iskontolar, çıkacak seri kitapların devamları gibi kilit konular hakkında yayınevi sahipleri, satış müdürleriyle pastane kurabiyesi, karton bardakta çay eşliğinde konuşmak varken o gün için kiralanmış öğrenci satış temsilcileriyle karşılaşıyoruz. Onlar da önlerindeki kitabın adını okumaktan fazlasını yapamıyor.

Aynı tarihlerde sanat fuarının da olduğu holler arasında geçen, kitaba saygı göstermediği gibi sanatçıların heykellerine, resimlerine de saygı göstermeyen kalabalık hunharca eserlere zarar verirken kitap kalabalığına mı heykeltıraşların hiçe sayılan emeklerine mi üzülelim bilemiyoruz.

Diyeceğim o ki tadı kaçan bu fuara gitsek mi gitmesek mi gidersek gitmediğimizden daha mı fazla şey kaçırırız hepsi soru işaretleriyle dolu bir bulut.

Eğer o yoğunluğa girmek istiyorsanız ve öğrenci iseniz kitap fuarı ücretsiz, kimlik paso gösterip bir de kapıdaki görevlilere selam verip girebilirsiniz. Öğrenci değilseniz 10 liranıza kıyıp yine kapıdaki görevlilere düzgünce selam verip kalabalığa karışabilirsiniz. 

38. Tüyap kitap fuarına gideceklere başka bir tavsiyem de tok gitmeleri. Zira İstanbul'un uzak köşesindeki fuara gidene kadar iki öğün atlamış oluyorsunuz. Tercihen kuru incir, fındık gibi atıştırmalıklar da alabilirsiniz.

Please reload

Featured Review

İlahi Kentler Serisi 3. Kitap Mucizeler Kenti ön siparişte

July 26, 2019

1/10
Please reload

Tag Cloud